Tervis ja heaolu

SÄRAKRÕLLID  käisid KÖÖGIVILJANÄDALAL talutöödel Kaarli kodus.

SÄRAKRÕLLIDELE meeldib õues õppida

SÄRAKRÕLLIDE rühma Dr Lestal koroonaproovi tegemas

Põngerjad ja Mesimummide koolieelikud käisid ühismatkal…

 

Spordinädal meie lasteaias

Tulest targem…

Tõrukesed sügist nautimas…

SUUR ÜLEMAJALINE ÕUESÕPPEPÄEV

SÄRAKRÕLLID ÕUES ÕPPIMAS

SÄRAKRÕLLID ÕPPEKÄIGUL

 

Mesimummid õppekäigul “Looduse tundmine läbi Viikingite silmade”

Oktoobrikuus ootas Mesimummide rühma koolieelikuid ees põnev väljasõit Tartusse Emajõe äärde, osalema Kiki toel korraldatavas programmis „ Looduse tundmine läbi Viikingite silmade.“Nii turvalisuse mõttes kui koostöös lastevanematega kutsusime nn. ekskursioonile kaasa ka Sebastiani ema. Kaunil sügisvärvides jõe kaldal tervitasid meid programmi juht Albert koos abilisega. Saime teadmisi muinasajast, kes olid ja mida tegid viikingid ning kuidas nad orienteerusid maamärkide ja päikese järgi. Kuulasime hoolega mismoodi määrati ilmakaari ja tuule suunda, kuidas tunti ja ennustati ilma pilvede ja sademete järgi. Räägiti veel, et miks olid veekogud olulised, kuidas käis küttimine ja korilus. Samuti tutvusime viikingiaegsete kalapüügivahenditega, nägime ja katsusime hiigelsuurt teravate hammastega kuivatatud haugi pead. Põnev oli õppida tundma kalu lamineeritud piltide järgi. Mitmed kalad olid meie väikestele kalameestele juba varem tuttavad, aga elamust tekitas ikkagi vuntsidega säga nägemine. Huvitavaks teadmiseks oli ka see, et haugi veekogude „hundiks“ kutsutakse. Mõnus oli katsuda ja paitada veeloomade karvkatet- kopra, hülge ja saarma nahka. Edasi läksime jõekaldalt puid ja taimi avastama. Otsisime ja leidsime mida kasulikku saab loodusest söögiks korjata (nt.kaselt saab mahla, kuusevõrsetest smuutit, dinktuuri, pihlakast marju jne.). Õppisime tundma ka söödavaid (vs. mürgiseid) taimi, mida kasutasid söömiseks juba viikingid 1000 aastat tagasi. Maitsesime ristikut, piparmünti, võilille lehte. Taimede otsimise tuhinas ilmus nagu imeväel meie ette uhke viikingilaev Turm. Kõik said omale selga päästevestid ja minek (mõningate kahtluste saatel- kõikumine, väike hirm) võis alata. Vaikse mootoripõrina saatel liuglesime Emajõel, nägime mitmeid jõeäärseid andunud kalamehi oma saaki oodates, imetlesime sillerdavat veepinda, kuulasime õpetlikke lugusid ja nautisime mitmevärvilist sügisloodust. Bussi jõudes oli kõigil tuju hea ja muljeid palju. Tore oleks edaspidigi nii elamusrikastel väljasõitudel osaleda! Aitäh!

Põngerjad õppisid tundma Eesti tähtsamaid veekogusid

Põngerjate rühma lapsed osalesid KIKI toel õppeprogrammis „Eesti veekogud kaardil ja looduses”. Meie õppeprogramm toimus Tartus Emajõe ääres, kuhu viis meid hommikune bussisõit. Kohale jõudes avanes uhke vaade hiljuti avatud Lodjakoja hoonete kompleksile. Need olid tõesti suured, võimsad ja huvitava disainiga ehitatud.

Eemal Emajõe ääres ootasid meid lehvitades ja tervitades programmijuhid: Linda ja Albert.

Esimene ülesanne oli paariks loendamine, kuna lapsi oli palju, siis moodustati kaks gruppi .

Esimene grupp jäi kaldale tutvuma tähtsamate Eesti veekogudega ja selle rikkusega ning teine grupp suundus laevasõidule.

Kaldal olles said lapsed teadmisi tähtsamatest veekogudest kaardil näidates: Võrtsjärv – Emajõgi – Peipsijärv, kust algab Emajõgi ja kuhu suubub, mis suunas. Räägiti veel, miks on veekogud olulised.

Lamineeritud piltide abil tutvustati, millised pisiputukad veekogudel elavad. Huvitavaks mänguks oli maastikumäng „Leia kalad!”. Lapsed pidid otsima peidetud kalu rannaalalt. Saadi kalade kohta teavet, millises veekogus need kalad elavad. Üllatavalt hästi tundsid ja teadsid lapsed kalu.

Tutvuti veel loomadega, kes elavad vees: saarmas, kobras, hüljes. Mõnus oli katsuda, paitada ja lähemalt uurida veeloomade nahku.

Kui kaldal teadmised täiendatud, toimus gruppide vahetus.

Laevasõiduks tuli päästevestid selga panna ja seejärel suunduda viikingilaevale Turm. Iga laps leidis omale sobiva istumiskoha ja laevasõit võis alata. Vaikse mootori põrina saatel said lapsed teada, et see laev on 100 aastat vana ja Tartus uuesti ehitatud vanast laevavrakist. Laeval räägiti nii õpetlikke lugusid, kui näidati, kuidas puri heisatakse, kuidas laev sõidab. Lapsed said proovida tüüri kasutamist laeval, oli uhke tunne. Lastel jätkus huvitavaid küsimusi, millele Albert vastas. Laevasõidul vaatlesime päikese käes sillerdavat veepinda, kaldal kasvavaid taimi, eemal õngitsevaid kalamehi.

Programmi lõppedes toimus vestlus programmijuhtidega. Oli huvitav, teadmisterohke ja pakkus toredaid elamusi. Kõige meeldivamaks osutus laevasõit, kuna enamus lastel oli see esmakordne.

Pea tarkust täis alustasime tagasiteed. Bussi jõudes oli kõigil meeleolu hea.

Talverõõmud