Veebruarikuu algas, lasteaia piimanädala raames, Andre juustufarmi külastamisega. Sinna jõudes ootas meid juba talu perenaine, kes hakkas meile teejuhiks. Näidati ja räägiti kõigest, mis kaasneb juustu valmistamise protsessiga. Ühes ruumis oli natuke eriline lõhn, sest seal toimisid head bakterid, mis kõik juustude sisse lähevad ning juustud ootasid riiulitel reas oma järjekorda, millal poelettidele jõuda. Lapsed said maitsta erinevaid juustusorte.
Edasi suundusime lauta, kus elavad Mummukesed, nii kutsub perenaine hellitavalt oma lehmi. Laudas oli muidugi lastel kõige toredam, sest perenaine lubas lastel ka lehmi ise toita. Nägime, kuidas lüpsirobotid lehmi lüpsid ja kuidas piim kogumisnõusse jõuab. Lastega koos tegi ekskursiooni kaasa sõbralik perekoer.
Nii nagu meie rühmas on juba välja kujunenud, viivad laste tegevuste ja päeva rikastamiseks, läbi tegevusi lapsevanemad. Seekord ootas meid õuepaviljonis Ellemari ema, Kristiina. Laud oli kaetud rikkalikult. Laias valikus olid erinevad sarved, loomade pealuud ja hambad. Kristiina rääkis lastele metskitsest, põdrast, metsseast, koprast, rebasest, hundist, pruunkarust ning šaakalist, kes on juba ka meie maale ennast paikseks asustanud. Lapsed said teadmisi karu, hundi, rebase, metssea koljudest; kopra hammastest. Nägime ka ronga pead, palju erinevaid teokarpe ja isegi meritähti. Kõige selle lõpetuseks nägime veel inimese koljut ja erinevaid luid ning mumifitseeritud kassipoega. Oli tõeliselt huvitav aja teadmisterohke õueaeg.
Ühel esmaspäeval sõitsime õppekäigule Tartu loodusmajja, kus võttis meid vastu programmijuht Ülle, kes suunas lapsi kohe akvaariumi juurde. Kuna olime sügisel käinud Järve muuseumis, siis said lapsed oma teadmistega kaladest, hiilata. Edasi läksime talveaeda kilpkonnade juurde. Tartu loodusmaja on neid kahte sorti punakõrv – ja kollakõrv ilukilpkonnad. Saime teada, et kilpkonnad käivad lambi all peesitamas ja nii D vitamiini juurde saamas.
Õpitoas räägiti lemmikloomadele vajaminevast varustusest ja nende eest hoolitsemisest. Nägime erinevaid tigusid, tšintšiljat, kes peseb ennast liivaga, küülik Katit, Mehhiko tömpsuud, liivahiiri, kääbushamstreid, Madagaskari siriprussakaid, lembelinde, merisiga. Kuna oli huvitav, siis mööduski aeg kiiresti.
Ellemari ema, Kristiina pakkus välja veel ühe huvitava kohtumise, nimelt Ellemari vanaisa on põtrade teadlane/uurija ning ta on lahkelt nõus lastega kohtuma. Nii nad tulidki koos, kaasas palju vahendeid. Seni kuni meie õppisime uut tähte, seadsid nemad magamistoas üles oma kaasatoodud asjad. Lapsed said põtrade kohta teada väga palju ning küsisid ka usinasti juurde. Vaatasime kolme loodusfilmi loomade elust. Lõpus andis vanaisa Jüri igale lapsele kaasa põdra hamba.
Lõunakeskuse uisutamine sai teoks tänu meie liikumisõpetaja Helenile. Kui Helen selle ettepanekuga välja tuli, olime natuke ärevil ja hirmul, jää on ju libe, kuidas on lood tasakaalu hoidmisega jne. Kuid jah, muretsesime ilmaasjata, kõik sujus viperusteta, lastele väga meeldis. Suur tänu kõikidele vanematele, kes meid aitasid ning ka meie oma maja töötajatele.
Aitäh kõikidele, kes meie laste veebruarikuu meeldejäävaks muutsid.
Õpetaja Kaja