MÄRKAMISE NÄDAL

Selle aasta veebruari toimetuste vahele mahtus tervisemeeskonna poolt planeeritud „Märkamise nädal“

Otsustasime, et kaasame oma nädala tegevustesse erinevatesse organisatsioonidesse kuuluvaid inimesi, kes tihedalt puutuvad kokku antud teemaga.

Eesmärgiks oli märgata ja hoolida inimestest enda ümber. Näha kaaslastes positiivset ja abistada abivajajaid

Võtsime ühendust MTÜ Vaprusehelmed Tartu töötoa eestvedajatega. Vaprusehelmed on loodud krooniliste haigustega laste ravi toetamiseks, nende abistamiseks valulike protseduuride ja pikkade raviperioodidega toimetulekul  (täpsemalt kirjas Facebook/Vaprusehelmed lehel).

Helmehaldjad Ilvi, Sigrid ja Karl-Robert andsid ülevaate vaprusehelmeste saamisloost, näitasid milliseid helmeid on valmistatud ja mis tähendust nad kannavad. Lisaks juhendasid jooksvalt meie naiskonna nobenäppe. Koostöö tulemusena valmis paari tunni jooksul 554 helmest ja üks esmakordne Krõlli helmes (autoriks Vaike).

Järgmisel päeval oli meil au võtta vastu  Lõuna-Eesti Pimedate Ühingust Anneli ja Karin koos juhtkoera Miilaga. Tragid naised  jagasid oma kogemust, kuidas tulla toime pimedana. Kui elu lükkab su teele pöördumatuid takistusi, siis inimesel on võime neid takistusi ületada ja täisväärtuslikku elu elada.

Annelil olid kaasas erinevad käepärased toimetuleku abivahendid: kell-mis häälsõnumina andis teada kellaajast ja temperatuurist; värvituvastaja- mis andis teada, mis värvi riided parasjagu seljas on; kokkupandav valge kepp-liikumise abimees ja telefon.

Karin andis lastele uudistamiseks punktkirjas kalendrid ja juhtis tähelepanu sellele, et nägemispuudega inimeste jaoks on arvuti klaviatuuril F ja J tähemärgi klahvi peal reljeefne punktike või kriips, mis kergendab tähemärkide leidmist ja võimaldab toimetada internetis. Tema neljajalgne sõber labrador Miila näitas, kuidas ta mahakukkunud eseme perenaisele annab, leidis üles ukse, teadis paremat ja vasakut poolt ning lõpuks lubas kõikidel lastel ennast sügada.

Oleme väga tänulikud, et külalised jagasid meile oma teadmisi ja avardasid nii suurte kui väikeste krõllide silmaringi.

Tervishoiutöötaja Endla Aav