Tervis ja heaolu

Helkurpuu ehtimine

Ka sel õppe-aastal võtame osa üleriigilisest helkurpuu kampaaniast. Iga rühm panustas meie helkurpuule sära andmises. Meie puu sillerdab nüüd väga turvaliselt pimedates sügisõhtutes. Särage ise ja aidake ka teistel särada! Meie särame!

Esmaabikoolitus koolieelikutele

Reedel, 13. septembril tuli Eesti Punasest Ristist Ulvar rääkima lastele ohutusest ja esmaabist.

Ulvar alustas oma juttu sellest, et abi ei lähe vaja ainult suurte õnnetuste korral vaid lasteaia-  ja oma kodu igapäevaelus. Nii pididki lapsed meelde tuletama oma suviseid tegevusi ning, kas neil juhtus ka mingisuguseid õnnetusi. Räägiti jalg – ja tõukeratastega sõitmisest ning kiivri kasutamise vajalikkusest.

Kuna sügis ja pime aeg on kohe saabumas, siis tuletati meelde helkuri kandmise vajalikkust. Kui täiskasvanul peaks helkur olema põlvest natuke ülevalpool, siis lapsel peaks helkur olema rinna kõrgusel.

Pikemalt peatuti hädaabi numbril ja sellele helistamise vajalikkusest. Lapsed said täpseid juhiseid, mis on oluline, mida rääkida. Kui oluline on teada oma kodust aadressi.

Laua taga täitsid lapsed töölehte, kus tuli ühendada omavahel seosed, mis puudutasid konkreetseid õnnetusi.

Lapsed said ka teada, mida peab tegema ninaverejooksu korral, kuidas siduda haava ja panna plaastrit. Neid viimaseid õppisid ja praktiseerisid sõbra käe peal.

Lastele jäi sellest päevast mälestuseks Eesti Punase Risti helkur ja töövihik.

 

 

Mesimummide ja Kallikrõlli rühma õpetajad

Koolieelikute sügismatk

Kolmapäeval ,11.septembril ,kutsus juba tuttav lasteaia koostööpartner VVV SIHTASUTUS koolieelikud sügismatkale. Kohal oli palju lapsi Tartumaa erinevatest lasteaedadest.

Meie alustasime retke tarkuserajalt.

Esimeses punktis kohtusime Nuuskmõmmikuga, kes mängis ukuleelet ja rääkis lastele, kuidas levib helikiirus. Edasi liiguti juba samme loendades, võttes abiks peopessa surutud sõrmed.

Teises punktis kohtusid lapsed metsaarmastajaga, kes rääkis metsas kasvavatest erinevatest taimedest. Lapsed võrdlesid koore ja käbi järgi kuuske ja mändi ning tutvusid erinevate samblikutega. Leidsime isegi mustika- ja pohlavarsi.

Edasi kõndides jõudsime nõiamaja juurde, kus saime suure üllatuse osalisaks. Seal ootas meid väike nõid koos oma tädiga. Kuna sügishooaeg on juba alanud ja esimesed nohud, köhad käes, siis oli hea mõte otsida ümberkaudu ravimtaimi. Väike nõid keetis meile aromaatset teed, milles olid nõiamaja lähedalt leitud raudrohi, vaarikavarred ja pärnaõied. Peale tervisejoogi maitsemist arvas nii mõnigi, et edaspidi teda enam haigused ei kimbuta. Edasiminekuks anti lastele mõtlemiseks kaasa küsimus -“ Miks ei ole eeslil raha vaja?“

Kõndisime edasi ja lapsed muudkui mõtlesid ja mõtlesid. Jõudsime suure ronimisväljaku juurde, kus oli ees palju teiste lasteaedade lapsi ja ka eeslipoiss. Lapsed said erinevatel atraktsioonidel proovida tasakaalu hoidmist ja osavust. Saime ka väikese nõia küsimusele vastuse, et eeslil ei ole rahakotti, sellepärast pole talle raha vajagi.

Kell muudkui tiksus ja aeg hakkas jõudma sinnamaale, et lasteaias oli juba ootamas lõunasöök. Kaks viimast punkti -käbivana ja metsahaldjad läbisime kiirkäigul.

Lõpppunktis ootas meid maskott Vapu, kes jagas lastele kommi ja kõrremahla ning andis ka tänukaardi.

Varasügisesest metsast võtsime kaasa tarkuse – käi metsas ringi avatud silmadega, kuula hoolega looduse hääli ja räägi vähem!

 

 

Kallikrõllide ja Mesimummide rühma õpetajad.

Pihlakatest käevõrud

Põngerjate rühma lapsed meisterdasid pihlamarjadest käevõrusid. Töötegemise ajal lapsed said lapsed maitsta marju siis sorteerisid neid. Kasutasid käevõru valmistamiseks niiti ja nõela.

 

 

Üleeuroopaline spordinädala meie lasteaias

23.09-27.09 tähistasime lasteaias üleeuroopalist spordinädalat. Esmaspäeval tervitasime alanud sügist tantsuliste tegevustega, mida viis läbi meie muusikaõpetaja Annika.  Teispäeval olime plaaninud läbi viia vana aja sportmänge. Kolmapäeval külastasime kogu lasteaiaga Nõo liivahalli, kus lapsed said liivas möllata ja õpetajate juhendatud sportlike tegevusi läbi viia. Neljapäevaks olime plaaninud sügisese spordipäeva. Töönädala viimasel päeval valis iga rühm endale sobiva marsruudi, millelt koristada pisiprügi ja maailmakoristuspäeva tähistamine meie moodi sai alata.

Tulest targem 

Meie lasteaia koolieelikud osalesid õppeprogrammil “Tulest targem”. Kõikidel rühmadel oli võimalus näha päästeautot. Aitäh päästjatele, et kiire töö ajal ka meie juurde jõudsite!

 

Õpin õues, tervis põues

  1. oktoobril osalesime Tartumaa lasteaedade õuesõppepäeval ,,Õpin õues, tervis põues.“ Lapsi tervitasid Lotte, politseikoer Nublu ja nende sõbrad. Läbida tuli 12 punkti – häirekeskus, jõepääste, hambatervis, Punane Rist, vanglateenistus, maanteeamet, päästeameti virtuaalkeskus, politseiamet, päästeamet ja keskkonnaamet. Lapsed said meelde tuletada juba varasemast olemasolevaid teadmisi ja õppisid juurde palju uut ning vajalikku. Kui õppepunktid olid läbitud, said lapsed Luunja lasteaia seiklusrajal oma osavust proovida ning enne kojusõitu pirukaga keha kinnitada. Tegusast päevast jäädvustati pilt koos päeva tegelastega.

 

 

  Sügisene jooks leheralabürindis

Ühel hommikupoolikul avastasid lapsed, oi kui palju lehti on maha kukkunud. Nendes on tore hullata. Poistel tekkis idee teha lehtede vahele jooksulabürindi. Majahoidja käest paluti reha ja teeraja tegemine läks lahti. Oli tõesti tore lehtede vahel joosta, sai teha vigurjooksu. Kõik rühma lapsed läbisid jooksulabürindi rõõmsas meeleolus.

 

 

Kallikrõlllid Ahhaas

Programmi „Meeled selgeks” raames toimus  5. novembril Kallikrõllide rühma väljasõit Ahhaa keskusse Tartus uurima mõistma oma meeli. Sõbralike juhendajate ja Kallikrõllide rühma laste teadmiste põhjal leidis kinnitust teadmine erinevate meelte olemasolust. Lapsed teadsid, et inimesel on viis meelt – nägemine, kuulmine, maitsmine, haistmine, kompimine. Juhendajate sõnul on maailmas teada veel ka kuues meel, mida teatakse kui  tasakaalu tunnet. Õppisime kinniste silmadega   kuulama erinevaid helisid, maitsesime kommi, kompisime esemeid, nuusutasime meeldivate aroomõlide lõhnu ja katsetasime tasakaalu nii kinniste kui lahtiste silmadega. Õppeklassis õpitut läksime ise kohe katsetama. Suurt muljet avaldasid õhukahur, naelvoodi, tornaado, veesein, peegellabürint, tasakaalu tunde katsetamise  tunnel, kus silmade sulgemisega  tasakaalutunde tagasi saime. Kui juhendajatega aeg sai läbi, katsetasid lapsed iseseisvalt  veel teistegi ”käed – külge” väljapanekuid, milledes oli kindlasti hulgaliselt avastusrõõmu. Põnev oli veejugade kallutamine, mullide pumpamine torudes, veesamba rõhu tunnetamine oma käega ja lainete tekitamine erinevaid klaasnõusid keerutades. Ahhaas jäi avastamata veel palju, palju, palju, aga oligi aeg koju, lasteaeda tagasi pöörduda.  Niisiis saime jällegi kogemuste võrra rikkamaks. Lapsed olid õnnelikud ja rahulolevad, sest kõik neile väga meeldis.

 

Käbimoos

Tõrukesed maitsesid käbinädalal käbimoosi.

Särakrõllid tegid terviseteed – meliss, kummel ja piparmünt

Krõlli naiskond tähistas lasteaia sünnipäeva sportlikult

Lasteaia sünnipäeva raames käisime keeglit mängimas. Oli ääretult tore õhtu!

Piimanädal meie lasteaias

20.01-24.01 tähistasid Krõllid piimanädalat.

Valmisid kokteilid ja jogurtid, vahukooremagustoidud. Küpsetati saia ja maitsti piimatooteid. Valmisid meisterdused piimatoodete pakkidest.

Koolieelikud külastasid Andre juustufarmi ja toitsid lehmi.

Põngerjad ja Mesimummide vanemad lapsed külastasid Märja katsefarmi.

Tervishoiutöötaja toas oli üles pandud musta-valgekirju näitus.

Te ei kujuta ette, kui palju toredat seondub piimaga!