Globaalne kodakondsus

Kallikrõllid külas Tartu Krõllidel

Tartu Krõlli lasteaed korraldas 17. septembril eelkoolirühmadele ürituse „Koolikotijooks”. Kutsutud olime ka meie Kallikrõllide rühm. Lühike bussisõit Tartusse ja olimegi jõudnud külla „Tartu Krõllidele”. Veel enne kui moodustati meeskonnad, saime mängida ja end vabalt tunda lasteaia õuealal. Peagi moodustatigi meeskonnad, igal meeskonna liikmel tuli kiirelt leida oma meeskonna värvilindiga märgistatud koolikott. Algaski põnev mäng. Tuli läbida mitu kontrollpunkti, oli palju nuputamist, läbida tuli labürint ja tunnel, lahendada oli vaja matemaatikaülesandeid,  pidi oskama kirjutada ja vastata küsimustele. Pidi teadma oma elukohta, nime ja koduste telefoni numbrit. Toreda mängu lõpppunktis ootasid ees  külaliste pakutud maiustused. Kõigile  meeldis väga teatemäng ja kõige toredam oli ikka teiste laste mängumaal joosta ja mängida. Ootame Tartu Lasteaed Krõlli sõpru vastu külastusele kevadisel maikuul.

 

Maal elamise päev meie vallas ja lasteaias…

 

Nõo Põhikooli õpilased meie lasteaias ette lugemas…

Nõo lasteaia Krõll globaalse kodakondsuse teema täieneb koostöös kooliga.
Nõo Põhikooli 5. klassi lapsed käivad kord kuus koolieelikutele jutte ette
lugemas ja hiljem, koolis on nad mentorklassiks esimesele klassile.
Esimene kohtumine leidis aset 15.10.2019

 

Põngerjad raamatukogus

Oktoober- see on raamatukogupäevade kuu, 20.-30. oktoobrini toimuvad raamatukogupäevad „Kohtume raamatukogus”. Põngerjad külastasid 23. oktoobri hommikul raamatukogu. Eelnevalt oli kokkulepitud raamatukoguhoidjaga, et toimub ettelugemise hommik. Lastele oli üllatuseks, et läheme raamatukokku. Sinna saabudes istusime suure laua taha ja hakkasime huviga kuulama. Kõigepealt tutvustati uusi lasteraamatuid, seejärel luges raamatukoguhoidja lastele ette lühijutukesi Urve Tinnuri raamatust ”Oh, seda pesamuna küll”. Kuulati rõõmuga etteloetavaid jutte, tekkis arutelu jutukeste põhjal. Iga laps leidis uute raamatute seast endale lemmikraamatu. Lapsed valisid laenutamiseks mõned raamatud kaasa , mida õpetaja saab lasteaias unejutuks lugeda. Oli tore hommikupoolik, aitäh raamatukogujuhataja Hellele.

KADRIPÄEV PÕNGERJATES

Tere Põngerjad, kas olete hoolsad ja targad olnud, seda küsis Kadriema, kes külastas Põngerjate rühma Kadripäeval. Kadripäev on vana kombestikuga tähtpäev. Vana aja kombeid on hea ka tänapäeval au sees hoida. Nii tutvustaski Kadriema lastele kadrikombeid, esitas mõistatusi ja mängis lõbusaid rahvamänge. Iga laps oli endale toreda kadrimaski selleks päevaks meisterdanud. Koos muusikaõpetaja Annikaga liikusid maskides „kadrid”( lapsed) majas ringi, lauldes kadrilaulu. Kadrihommiku lõpetuseks tehti üks vahva Kadridisko.

Halloween Särakrõllides

 

LIPUTSEREMOONIA  MEIE LASTEAIAS

Alates 08. novembrist 2019,  lehvib Nõo lasteaia hoovis kolm lippu – Eesti lipp, lasteaia lipp ja Roheline Lipp. Hommikul rääkisime lastele lippudest ja kui hiljem küsisin, et missugune lipp on kõige tähtsam, siis ütles Särakrõllide rühma 3 aastane Tõnis, et Roheline Lipp….ja siis mõistsin, et jah,  tõesti ongi Roheline Lipp kõige tähtsam, sest selle oleme me kõik koos välja teeninud. Vahva ja uhke tunne on küll. Aitäh kõigile asjaosalistele.

Kallikrõllide kohtumine neljajalgsete sõpradega…

 

Diabeediõe koolitus 10.septembril 2019.a.

Tänapäeval tuntakse diabeedi eri tüüpe. Kogu maailmas levinuim on 2. tüüpi diabeet. Lastel ja noortel esineb peamiselt 1.tüüpi suhkurdiabeet.Et lapse diabeet oleks kontrolli all, tuleb lisaks insuliini süstimisele mõõta päeva jooksul korduvalt veresuhkru taset, toituda tervislikult ja liikuda piisavalt.Veresuhkru tase peaks jääma lapsel kogu ööpäeva jooksul 4,5 ja 10 mmol/l vahele.Liiga madalat veresuhkrut korrigeeritakse magusa joogi või toiduga ja liiga kõrget insuliiniga.(allikas: ELDÜ – Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühing – Eesti Haigekassa trükis)Kuidas toetada ja aidata diabeeti põdevat last lasteaias, mida peab tähele panema ja kuidas reageerida erinevates olukordades – sellest rääkiski diabeediõde T.Kivitar. Koolituse teema oli väga vajalik, sest ka meie lasteaias käivate laste hulgas on diabeetikuid.Nõo Vald on võimaldanud nendele tugiisikud, kes on läbinud vastavad koolitused.Nüüd said teadmisi ka kõik lasteaia töötajad, kes teemast huvitatud olid või lausa igapäevaselt sellega seotud.Lõpetuseks mõõtsid kohalolijad ka oma veresuhkrut ja esitasid erinevaid küsimusi ikka selleks, et paremini mõista ja vajadusel abiks olla.

Õppisime tundma rahvamustreid ja rahvariideid

Ka Tõrukesed tegid ise rahvamustrit ja said teadmisi rahvariietest…

 

    Tearikülastus

Põngerjad ja Mesimummid võtsid ette ühise teatrikülastuse. Seekord sai sõidetud bussiga Viljandisse, teatrisse „Ugala”. Vaatasime teatrietendust „Tuhkatriinu”. Tore lastelavastus, kus muinasjutt ja tänapäev põimuvad. Lastele väga meeldis. Õhtupimeduses tagasi sõites jälgisime bussiaknast jõulutuledes Viljandi linna, tähelepanu köitis lusika kuusk.

    

  

 

Erasmus+ “I`m Really Proud Of My Country”

 

MAAILMA KÕIGE SUUREM LOOM ON…

Särakrõllide rühmal oli plaanis hakata voolima iseennast…tulemus pidi olema “mina ise”…siis aga otsustasid lapsed oma “iseloomu näidata” ja tulemuseks oli “minu iseloom”. Jaa, maailma suurim loom on ISELOOM. Aga nähtavaks voolitud “iseloomud” said jube ägedad…meile nii meeldisid:))

 

LUMETA VASTLAPÄEV

Ei ole vahet, kas lund on või ei ole…vahva oli ikka. Lasime vastlaliugu, mängisime lumesõda, keerutasime vastlavurri, mängisime labidagolfi ja sõime õues hernesuppi ja vastlakuklit. Kõik oli täpselt nii kuis peab…

Koolieelikud külastasid Tõravere observatooriumi