Õppereis “Sajandi armastuse maale”
Taaskord oli Nõo lasteaia õpetajatel võimalus osaleda Erasmus+ programmi raames rahvusvahelises õpirände projektis “ I´m Really Proud Of My Country”. Käimasolevas projektis (2018-2020) osaleb kuus riiki: Leedu, Rumeenia, Kreeka, Hispaania, Türgi ja Eesti.
Õpirände sihiks oli Türgis asuv Yalova provints. Geograafiliselt on Türgi Vabariik sillaks Euroopa ja Aasia vahel. Yalova asub Marmara mere ääres. See on vaikne ja rahulik linn oma 262 234 elanikuga. Piirkond on rikas loodusvarade poolest, lopsakas ja ilus loodus ning kuumaveeallikad meelitavad kohale paljusid külastajaid. Meie seekordne eesmärk oli tutvuda Türgi haridussüsteemiga, saada ülevaade Türgi kultuurist, kommetest ja traditsioonidest, omandada uusi õpetamismeetodeid ja läbi selle tõsta oma töö kvaliteeti. Lõpuks jagada ka saadud kogemusi kolleegidega.
Türgi Vabariigis juhib haridusalaseid tegevusi Riiklik Haridusministeerium. Haridussüsteem on nelja-astmeline: alusharidus, põhikool, keskkool ja kõrgkool. Koolikohustus on 12. eluaastani. Munitsipaalkoolid on tasuta. Erakoolid ja kõrgkoolid on tasulised – õppemaks sõltub regioonist.
2012 aastast on Türgis uus süsteem 4+4+4, mis tähendab, et laps läheb kooli 6-aastaselt, lõpetab kohustuslikud astmed 12-14-aastaselt ning siis saab valida edasise suuna. Lasteaed ja eelkool on võimaluseks, kuid mitte kohustuslikud. Haridussüsteemis tehakse päris tihti muudatusi ja see võib hariduse omandamise peale koolikohustuse lõppemist keeruliseks teha. Haridussüsteem on üles ehitatud riigi ajaloost ja vajadustest lähtuvalt. Peetakse oluliseks, et omandatav haridus oleks kvaliteetne ja kõigile kättesaadav.
Lasteaed – kool, mida külastasime asus imeilusa vaatega Marmara mere kaldal. Kooli sissekäigu juures seisis Türgi Vabariigi looja ja esimese presidendi Kemal Atatürki skulptuur. Lasteaeda ehtisid Atatürki pildid ja lipukesed. Koolinädal algab ja lõpeb ühise hümnilaulmisega.
Lasteaia uksel ootasid Meid Türgi rahvariietes õpetajad ja lapsed… Täpselt nagu filmis – riided, juuksed, silmad…temperament. Esimese viie minutiga oli meie süda sulanud ja emotsioon laes ning pulss lõi 180 lööki minutis. Nii võimas oli see vastuvõtt. Lapsed tantsisid Türgi rahvatantse ja pakkusid Türgi seitsme erineva kliimaregiooni toite. Maitseelamused olid vapustavad – Türgi inimesed väärtustavad kvaliteetset toorainet ja toituvad väga tervislikult.
Lasteaias on kokku 60 last, kes on jagatud nelja rühma. Rühmas töötab üks õpetaja ja üks abiõpetaja. Selles lasteaias lapsed lõunaund ei maga st nad käivad lasteaias kahes vahetuses – pooled lapsed kella 8-13 ja teised lapsed 13-17. Selline süsteem on võimalik, sest Türgis on naised usulistel põhjustel enamasti kodused. Rühmaruumid on tillukesed ja väheste asjadega.
Järgmisena külastasime Yalovas asuvat erakooli. See oli meie mõistes unelmate kool – kõik oli nii suursugune ja klassiruumid varustatud kaasaegse tehnikaga. Kogu kool oli jagatud tänavateks: keemia- ja füüsika tänav, teaduse tänav, kunsti tänav, robootika tänav jne jne. Oli olemas maleklass ja meie olime vaimustuses 3D- klassist, kus sai prillid ette panna ja vaadata filmi inimese anatoomiast. Kadedust tekitas kooli oma jäähall koos kaasaegse varustusega. Samas koolis asus ka lasteaed st, et neid klassiruume said kasutada ka lasteaialapsed. Selles lasteaia oligi tavaks, et lapsed liiguvad päeva jooksul ühest rühma- või klassiruumist teise, kus toimuvad erinevad tegevused.
Meil oli võimalus külastada Yalova paberimuuseumi, tutvuda Karaca botaanikaaiaga ning lõõgastuda Kaplicalari kuumaveebasseinis.
Ühel õhtul õppisime Türgi rahvuskunsti Ebrut, mis on õli ja vee segule raputatud marmorvärvi kandmine paberile. Tasus nägemist ja tasus õppimist.
Viimasel projektipäeval kohtusime ka Yalova linna Haridusosakonna juhiga, mida kajastati ka kohalikus asjalehes. Meile antud sertifikaadid tõestavad, et rahvusvahelised projektid annavad võimaluse motiveerida õpetajat ja motiveeritud õpetaja saab oma uute teadmiste ja kogemustega motiveerida ka lapsi. Püüame kasvatada lastes erineva kultuuritaustaga rahvuste sallivust läbi oma kogemuse, sest islamimaa kultuur väärib süvenemist ja teadlikkuse tõstmist. Aitäh Türgi!
Istanbulis külastasime Hagia Sophia ja Sinist mošeed, jalutasime bazaaril ja nautisimes tänavakohvikus ehedat Türgi kohvi.
Kokkuvõtteks tahame öelda, et antud õppereis avardas meie maailmapilti ja elamust pakkus sealsete inimeste külalislahkus, burkade ja hidžaabidega naised tänaval, Sultan Süleymani vääriline toit, tulbikujulised teetassid, koerad kaubanduskeskuses, liikluskultuur või õigemini kultuuritus, Kemal Atatürki plakatid ja lipud kõikvõimalikes kohtades ja muidugi mošee minarettidest kostev muessini kutse viis korda päevas. Valvsaks tegid väga kõrged turvameetmed – kaubanduskeskustesse ja rahvarikkamatesse kohtadesse minnes tuli läbida turvakontroll nagu lennujaamades.
Türgis on sajanditetegune ajalugu siiani silmaga nähtav ja käega katsutav – nad austavad oma maad ja rahvast. Türgi kultuur on nii omapärane – euroopalik salongilaiskus, Aasia kärarikkus ja vürtsikad lõhnad bazaaride juures. Võime kinnitada, et ka esmakordsel külastusel saime tõeliselt ereda ja tervikliku pildi Türgist. Reisige avatud südamega ja jätke koju kõik senikuuldud stereotüübid Türgi kohta. Türgi on tõeline “Sajandi armastuse” maa…
Aitäh, Kristile, kes meile sellise võimaluse on leidnud ja järgmistele õppereisijatele Küllikile ja Katrele soovime maikuuks Rumeenias, samuti avatud meelt ja erilisi elamusi.
Õppereisil osalesid Kristi, Tanja ja Vaike