Koolieelikud Andre juustufarmis..

23. jaanuaril oli Särakrõllidel ja Mängukrõllidel tore võimalus külas käia Andre farmi mummukestel.

Peremees ja perenaine näitasid meile lahkelt nii juustukoda kui lüpsilauta. Juustu valmistamiseks on olulisim puhas värske piim ja õige käsitlemine. Juuretise lisamise järel piim pakseneb, siis lõigatakse ta tükkideks ja pannakse pressi alla. Pressi alt läheb juustuketas soolavanni – väiksem lühemaks ja suurem ketas pikemaks ajaks. Siis kaetakse juust erilise ainega, mis tekitab juustu ümber kaitsva kihi. Pärast seda tõstetakse juustud riiulisse, kus tuleb neid kindla aja järel ümber pöörata mitme kuu jooksul. Erinevaid maitseid annavad juustule erinevad juuretised ja erinev laagerdusaeg. Saime teada, et juust ei jäägi vanaks, mida vanemaks saab, seda kallimaks läheb.

Lõpuks pääsesime ka lauta mummukesi vaatama. Sellise nimega kutsub oma hoolealuseid farmi perenaine. Nägime paljusid lehmi sõime ääres rivis, sest neile oli just silo jagatud ja nad sõid isukalt. Ometi ei öelnud keegi nendest ära leivatükkidest, mida lapsed said lehmakestele pakkuda. Ainult pisikesele kahepäevasele vasikale ei tohtinud leiba anda, sest temale sobib toiduks ainult piim. Väga huvitav oli jälgida lüpsiroboti tööd. Robot otsustab, kas uudishimulikule lehmale on tarvis anda jõutoitu ja kui palju. Kui lehma on just lüpstud, siis robot ei paku talle maiustusi. Aga lüpsmata lehmale annab. Lisaks peseb puhtaks tema udara ja nisad, paneb laserkiirte abil külge nisakannud ja asub tööle. Töö tehtud, võib lehmake edasi minna ja valida laudas meelepärase koha.

Kõige lõpuks juhatati meid talupoodi, kus pakuti degusteerimiseks (see tähendab maitsmiseks) erinevaid juustusorte. Laud tühjenes kiiresti, kõik osutus kellelegi meelepäraseks. Aitäh!

Talupoes oli veel väga tore see, et müügil oli väga mitme erineva talu ja väiketootja kaupa – see meeldis seal eriti, et Eestimaised inimesed teevad omavahelist koostööd.

Särakrõllide õpetaja Anita