Tervis ja heaolu

Esmaabi koolieelikutele

Särakrõllide õuesõppepäev ja savitoa külastus

Lasteaednikud mängisid ebavõrdset jalgpalli

Rõõmupallide algatus – Krõllimaja helkuripuu

Tervishoiutöötaja tegevused-tärklisetegu

Sügisene spordipäev

Jalgrattapäev

Mängukrõllid õues õppimas

Spordinädala tänukiri

Õppeprogramm “Tulest targem”

 

Särakrõllid käisid Mihklilaadal

Oi kui äge päev meil jälle oli… Käisime Nõo Põhikoolis Mihklilaadal. Nagu ikka vaatlesime minnes kuldkollast sügist ja korjasime tammetõrusid ja kastanimune taskusse.

Kuna laadal oli võimalik annetada loomade varjupaigale, siis oli meil kaasas ka korralik varu koera- ja kassitoitu. Aitäh lastevanematele, kes selle aktsiooniga kaasa tulid ja ei pidanud paljuks annetuspakike lapsele kaasa anda.

Lasteaiaõpetaja töö on vahva, sest me saame ise oma tööpäeva ägedaks organiseerida. Ja mina leian, et laadal võisime küll oma laste üle uhked olla ja oma töö vilju nautida. Meie laste ostud olid rohkem kui üllatavad: Ruudi ostis purgi mett, Liselle „Õpetaja“ nimelisi küpsiseid, Kristofer oma emale käevõru, Anette oma emale kõrvarõngad, Marta ostis järjehoidja ja hurmur Mattias laristas kogu raha tüdrukutele kingituste ostmiseks…

Tulime kodu poole ja tabasin, end mõttelt, et meie laste väärtushinnangud on paigas – ei raisatud raha ainult iseendale, vaid selle ühe euro eest peeti meeles ka oma lähedasi. Selle ühe euro eest viidi täna koju maailma kalleim kingitus. Osake siis seda väärtustada!

Üllatuslik õpetajate päev Krõllis

Pärast lustirikast kolmapäevast jalgpallimatši kutsuti lasteaia õpetajad reede lõunaks saali üheskoos õpetajate päeva tähistama. Laste juurde olid kutsutud magamise ajaks Nõo gümnasistid. Kaunilt kaetud lauad, mõnus küünlavalgus ja direktori tervitussõnad tekitasid mõnusa rahuliku meeleolu. Kohv välja valatud ja suupistete liuad ringi käima lastud, tekkis lõbus jutuvada – paljuke siis ikka argipäeval omavahel suhelda jõuab. Äkki avanes uuesti uks ja, üllatus-üllatus, meie külaliseks osutus Alen Veziko elusuuruses. Meeldiv muusika ja humoorikad jutupausid tegid meeleolu veel paremaks. Mõnel hetkel mõtlikumad, teisalt jälle tempokamad laulud lasksid nii mõtted uitama kui panid jalagi tatsuma. Lõunaune aeg möödus ruttu, kuid lõi väga hea meeleolu piduliku päeva õhtuks.

Aitäh korraldajatele ja nende abilistele

Rahvusvaheline ülemuste päev

Meie lasteaia kollektiiv otsustas oma ülemusi üllatada ja saatis nad paariks tunniks lõõgastuma savikotta. Meie olime rahul ja ülemused õnnelikud. Tervis ja heaolu ülekõige!

Tartumaa TEL lasteaedade suurüritus “Õpin õues, tervis põues”

Tartumaa tervistedendavate lasteaedade suurüritus „Õpin õues – tervis põues!“ toimus sel aastal Nõo vallas

18. oktoobril toimus Nõo vallas Tartumaa tervistedendavate lasteaedade ühisüritus „Õpin õues – tervis põues!“

Lasteaia vanematele rühmadele suunatud tervise- ja turvalisuse alasest õuesõppe päevast võttis osa ligi kolmsada last, pluss saatjad. Rühmade tegevus toimus “pesades”, tegevused olid ülesehituslikult õpetlikud, mängulised ja lapsesõbralikult põnevad. Õpipesades viisid tegevusi läbi Päästeamet, Häirekeskus, Politsei, Maanteeamet, Punane Rist, Hambahaldjad, Roheline kool, Nõo noorekeskus, Nõo põhikooli õpilased, Nõo Priitahtlik Päästeselts jt. Lastega tegelesid Pipi, Nublu, Lõvi Leo, Krõll, Lotte ja Bruno. Kõik lasteaiad said osalemise kohta tunnistuse ja lapsed medali, Nõo valla helkuri ning teele kaasa õunakaraski. Ürituse toimumisele aitasid kaasa Nõo lasteaed Krõll, Tartumaa Rahvatervise Nõukogu, Soolo catering.

Täname kõiki osalejaid ja kaasaaitajaid.

Meelerahuminutid

29. oktoobril toimus meil ülemajaline meelerahu minut – täpselt kell 10. 00 võtsid kõik majas olevad inimesed aja maha ja veetsid 5 minutit iseendaga. Lastele väga meeldis ja palusid, et võiksime seda hommegi teha – aga miks ka mitte…Fotosid ei ole, sest kohustus oli kõigil aeg maha võtta…Aga siiski, siiski…

 

Kallikrõllid kodukohta avastamas

ÕUESÕPE KIIGEPARGIS Jalutuskäigu pikkus 3,5 km. Nädalateema ,,SEENED JA METSAMARJAD”

Kiigepargis võrdlesime lehti suuruse järgi ja reastasime neid. Leidsime tõeliselt palju erinevaid seeni.

 

Koolieelikud Tartu maakonna lasteaedade spordipäeval

Krõll tähistas oma sünnipäeva pannkoogipeoga lasteaia õuealal

Tervishoiutöötaja kinnistas lastega õigeid kätepesuvõtteid

Kaks nädalat järjest pöörasime erilist tähelepanu õigetele kätepesu võtetele. Lapsed olid teadlikud, miks käed peavad olema puhtad.
Tegevuse läbiviimiseks läks tarvis UV valgusega lampi ja helenduvate osakestega
desinfitseerimisgeeli.
Kokkuvõtteks võib öelda, et enamus lapsi olid harjutanud kätepesu seinal oleva juhise järgi ja UV lamp näitas, et lapsed pesevad käsi õigeid võtteid kasutades.
Rõõmuga pesti käed üle lilleõiekujulise seebihelbega.
Lisaks värviti teemakohaseid pilte ja lahendati ristsõna.

Jõulurõõm Kallikrõllide rühmas

Kallikrõllid uurisid, kus on tunnete kodu?

Talverõõmud-suusatamine

Meie lasteaias algas PIIMANÄDAL

21.01-25.01 tähistame lasteaias ülemajalist piimanädalat.Sel nädalal külastavad koolieelikud Andre juustufarmi ja saavad teada, kuidas lehmad päriselt elavad ja kustkohast see piim ikka päriselt tuleb. Mesimummid külastavad rühmakaaslase vanemate lambakasvatustalu, kus au sees on lambapiim ja lambapiimatooted. Rühmades räägitakse põhjalikult piima kasulikkusest, degusteeritakse erinevaid piimatooteid ja valmistatakse piimakokteili. Tervishoiutöötaja eestvedamisel on tervisetoas näitus mustavalgekirjudest lehmadest. Eripedagoogi eestvedamisel ja rühmade kaasabil kaunistab pika koridori seina õpetlik plakatite kogum koos ülesannetega. Vahvat piimanädalat!

Mustavalgekirjude lehmamänguasjade näitus

Tervisetoas välja pandud mustavalgekirju lehma (mänguasjade) näitus tekitas lastes tõelist elevust. Korraga näha nii sarnaseid ja samas väga erinevaid lehmamänguasju oli tõesti põnev. Lisaks oskasid mõned lehmad: häält teha, laulda, kõndida, kukerpallitada ja tantsida.

Lapsed said teada, et peale lehmapiima võib juua ja erinevaid piimatooteid teha ka kitse, lamba ja veel mitme looma piimast. Neile, kes loomset piima juua ei tohi, on poodides saada taimseid piimatooteid: kookosest, mandlitest, kaerast, sojaubadest jne.

Küsitlusel selgusid laste lemmikud: jogurt, kohuke, kodujuust, juust, jäätis. Ülekaalukalt esikohale tõusis piim.

 

Koolieelikud käisid Andre juustufarmis

 

 

Mesimummid Viinamärdi talu lambafarmis

Selle talve kõige külmemal päeval sõitsid Mesimummide rühma lapsed külastama rühmakaaslase Arturi vanemate lambafarmi. Kõigepealt juhatati lapsed degusteerimisruumi, kus oli kaetud laud erinevate juustude ja lambapiimaga. Huvi juustude maitsmise vastu oli suur, kuid oli ka lapsi, kes ei julgenud juustu suhu panna. Lambapiima magus, rammus maitse üllatas meid kõiki. Edasi suundusime lammaste lüpsiruumi, kus Arturi ema ja isa demonstreerisid seda, kuidas lüpstakse lambaid. Saime teada, et lambaid lüpstakse kaks korda päevas ja üks lammas annab päevas üle 2 kg piima. Selgus veel, et 10 kg lehmapiimast saab 1 kg juustu, 10 kg lambapiimast aga 2 kg juustu. Kõige põnevam osa lastele oli väikeste tallede paitamine. Laudas oli 150 lammast, keda lastel oli võimalik käega katsuda ja heinaga toita. Teiste hulgast paistsid silma kaks musta utet, kes olid kaksikud. Lastele meeldis väga lammaste toitmine, mis näitas nende hoolivat suhtumist loomadesse.  Koduteele asudes saime toreda üllatuse osaliseks. Kõigile anti kaasa nende talus valmistatud juustupakike ja lambapiima. Lapsed avaldasid soovi ka edaspidi lammastele külla tulla. Täname Arturi ema ja isa toreda päeva eest nende lambafarmis.

 

 

 

 

 

Põngerjad valmistasid hapukoorest magustoitu

Põngerjad valmistasid piimanädalal hapukoore magustoitu. Iga laps sai tassi sisse hapukoort panna ja lisas sinna kakaod või marju: vaarikaid, mustikaid. Hapukoor tuli lusikaga  hoolega segada ja tassis võis näha põnevat värvidemängu. Seejärel jõudis kätte oodatuim hetk maitsta omatehtud magustoitu. Ühine vastus laste suust oli „Nii maitsev!”

 

Suusabuss lasteaias

Hambad puhtaks!

Hambad puhtaks

Meie lasteaia Mängukrõllide, Särakrõllide ja Põngerjate rühm osaleb sel õppeaastal Eesti Haigekassa ja Suukooli kampaanias “Hambad puhtaks”, millega rõhutatakse igapäevase hambapesu tähtsust.
Kampaania kestab oktoobrist aprillini, mille käigus tuleb õpetajatel koos lastega täita hambapesupäevik. Kampaania eesmärk on lastele meelde tuletada igapäevase hambapesu tähtsust ja tekitada tervislikku harjumust.
Kampaania aitab käsitleda teemat Tervis ja heaolu.
Rohkem infot kampaania kohta: 
https://suukool.ee/et/hambad-puhtaks

 

Uisutamas…

http://www.krollipere.eu/?page_id=7721

 

Terved hambad on tervise pant

Maikuu esimese tööpäeva lõpul tuli lasteaeda Nõo Hambaravi assistent Kaja Randviir, et rääkida ja juhendada lapsi ja lapsevanemaid, kuidas hammaste eest hoolt kanda. Tegevus möödus  töises ja lõbusas atmosfääris.  Lapsed olid agarad Kaja küsimustele vastama. Lapsevanemad said omakorda vastuseid oma küsimustele.

Saime jälle targemaks.

 

Nõo valla lasteaedade spordipäev Tõraveres

07.mail toimus Tõravere lasteaias Nõo valla lasteaedade ühine spordipäev. Meie lasteaiast võtsid sellest üritusest osa Kallikrõllid ja Mesimummide rühma 6 suuremat last. Päev algas ühise rivistumisega, kus moodustati kaks võistkonda. Soojenduseks tehti „ lumesõda“, kus pidi paberpalle lennutama vastasmeeskonna poolele. Mitmed õpetajad võtsid ka tegevusest osa, kuna ei ole ju üldse hea vaadata, kui teistel on nii tore.

Järgmise ülesandena moodustati lasteaedadest 4 segagruppi ja pidi mõtlema oma meeskonnale nime. Kui nimi mõeldud asuti läbima erinevaid tegevuse punkte. Tegevusteks oli: kohapealt kaugushüpe, korvpalli täpsusvise, terakotiga täpsusvise, kummikuvise, köievedu. Lõpetuseks joosti teatejooks.

Tegevused olid hästi lastepärased ja pakkusid palju rõõmu. Aitäh Tõrevere lasteaiale spordipäeva korraldamise eest!

 

Tartu linna ja maakonna lasteaedade spordipäev

09.mail toimus Tartus Tartu linna ja maakonna lasteaedade spordipäev. Tartu maakonna lasteaedadest võttis osa 363 last 23 lasteaiast ning Tartu linnast 550 last 29 lasteaiast. Meie lasteaiast võttis üritusest osa koolieelikud Mängurkrõllide rühmast ning Särakrõllid,  kokku 32 last.

Lasteaedade spordipäeva juhatasid siss Tartu linnapea Urmas Klaas ja Tartumaa Spordiliidu juht Aivar Soop. Lastele soojenduse tegi Eesti tippaerutaja Kaspar Sula.

Lapsed jooksid teatejooksu, osavusjooksu, viskasid täpsust, hüppasid ristkeksu ja paigalt kaugust.

Ürituse eesmärgiks on propageerida liikumise tähtsust ning paremusjärjestust ei selgitata.

 

Spordipäeval osalenud lasteaiad said Lõvi Lõrri tordi firmalt AS Eesti Pagar. Spordipäeval osalenud lapsed said kõrrejoogi firmalt Orkla Eesti AS ning kaelakaardi/diplomi alusel Vudilasse sooduspääsme.

 

Tartu maakonna ja linna lasteaedade spordipäeval tehtud fotod leiate Tartu Spordiselts Kalev kodulehelt http://galerii.tartukalev.ee/tartu-linna-ja-maakonna-lasteaedade-spordipaev/