Koolieelikud Eesti Leivatööstuses
Maalapsed teavad, kus vili kasvab – põllul muidugi! Leibagi oleme juba küpsetanud lasteaias. Kust aga leib poodi tuleb, sellest olime ainult jutte kuulnud. Seekord saime oma silmaga näha, oma ninaga nuusutada, oma kõrvaga kuulata, katsuda väga ei lubatud… Käega saime sooja leiba hiljem suhu pista ja seda oma suuga maitsta. Mm-mm, mõnus… Pärnu leib, Meie Eesti uudseleib, Must ronk, Rukkirääk, Kodukakk… Küll oli maitsev! Ja väga tervislik ka! Siitsamast lähedalt, samade meistrite käe alt, tuleb ka meie igapäevane Koolileib.
Pakuti veelgi maitsta, aga kõht sai juba täis ja rohkem süüa ei jaksanud. Kui, siis ehk ainult tükike saia ja killuke kooki… Kookide ja tortide valmistamist nägime ka. Meistrite osavates kätes valmisid nagu imeväel kaunid tordid, sefiirikorvikesed ja isuäratavad plaadikoogid.
Kuigi tänapäeva leivatehases tehakse palju tööd masinatega (segamine, sõtkumine, kaalumine ja transport), kulub jahust taignani ja taignast küpsetusahjude kaudu leiva jahutuskarussellini jõudmiseks omajagu aega, kuna taigen peab saama ka seista ja kerkida ning valmis leib pärast jahtuda enne lõikamist ja pakendamist.
Kokkuvõtteks võib öelda, et nii mõnigi laps lubas mõelda, et ehk tuleb isegi leivatööstusesse tööle….muidugi ainult sel juhul kui palk on üle 600 euro.
Aitäh leivategijatele!
Mängukrõllid kokkamas koos Rando emaga
Kallikrõllide võileivategu
Võileivamaterjali pani valmis kohvik Soolo.Lapsed määrisid võid leivale, lõikasid vorsti ja kurgid pooleks. Isetehtud võileib maitses väga hästi.
Põngerjate päeva ja öö küpsised
Põngerjad küpsetasid muretaignast päeva ja öö küpsiseid. Pool taigna kogusest oli hele- päev, teine osa tume- öö(lisatud kakaopulber). Lapsed rullisid taigna alusele ja vajutasid vormiga sobiva kujundi. Päeva kujutasid päikese kujulised, ümmarguse kujuga ja ööd kujutasid, kuu ja tähe kujulised vormid. Kujundid valmis tehtud, asetasid lapsed need küpsetuspaberile ja seejärel pani õpetaja plaadi ahju küpsema. Valmis küpsenud küpsised maitsesid lastele hästi.