Esmaabi koolieelikutele

Krõlli lasteaias toimus 26. septembril esmaabikoolitus vanema rühma lastele, mida viis läbi Eesti Punase Risti esindaja.

Esiteks palus ta lastel kirjeldada, mida nemad saavad teha selleks, et õnnetusi üldse ei juhtukski. Vastused olid lihtsad: tuleb olla ettevaatlik ja tähelepanelik tänaval, tööriistade kasutamisel ja võõrastes kohtades. Enne ülekäigurada tuleb seisma jääda, vaadata vasakule ja paremale;  jalgrattaga sõites kanda kiivrit  ja sõita ainult lubatud kohtades;  teel ega tee ääres ei tohi mängida;  pimedal ajal kanda helkurit. Kodus võib kasutada kodumasinaid ainult koos vanematega ja jälgida, et noa või kääridega sõrme ei lõika, lapsed ei tohi olla ilma vanemateta tule juures. Ja üldse tuleb kuulata täiskasvanute nõuandeid.

Aga kui siiski on juhtunud õnnetus, mis siis saab? Kui põlv on kriimustatud või sõrm katki, siis piisab haava pesemisest ja plaastrist. Alati tasub kutsuda kohale täiskasvanu, kes on lähedal. Kui laps on  üksi ja ei tea, mida edasi teha, aga näiteks vanaemal on halb olla ja ta ei vasta enam või laps on tunnistajaks avariile või märkab põlengut, siis tuleb kindlasti helistada häirekeskuse telefonile 112. Siis tuleb öelda oma nimi, asukoht  ja mis juhtus ning vastata küsimustele, kuni lubatakse telefonikõne lõpetada.

Oma teadmisi said kõik lapsed näidata töölehel, kus tuli ühendada õnnetuse pilt ja sobiv käitumine. No näiteks sõrme põletamisel kuuma veega tuleb käsi panna külma vee kraani alla. Ja kõige vahvam oli muidugi plaastri asetamine „haavale” ja sidemega sõbra „katkise” käe või jala sidumine. Lapsed tulid hästi toime. Raskem oli hiljem sidemete kokkukerimine – sidemerullid pidid olema samasugused nagu enne – aga üks kaval nipp aitas sellegagi toime tulla. Pead tarkust täis ja silmad säramas, tänasid lapsed juhendajat enda joonistatud kaartidega ja kallistustega. Iga laps sai ohutusvihiku ja uue helkuri omanikuks. Vihik oma piltide ja jutuga aitab lapsel ka kodus räägitut meelde tuletada ja koos vanematega arutleda. Helkur teeb aga oma tähtsat tööd – kõik ju teavad, millist! Või keegi veel ei tea? Küsige lastelt!

Särakrõllide õpetajad