Õppereis jäämaale-Islandile

12.-16. juunil osalesime Nõo lasteaia esindajatena rahvusvahelise NordPlus Junior koostööprojekti „Viva la Musica!“ kohtumisel Islandil, mida rahastatakse Läti NordPlus Junior programmi vahenditest. Lisaks meile sõitsid Islandile veel lasteaiaõpetajad Soomest, Lätist ja Leedust.

Seal külastasime 6 rühmalist (130 last) Kopavoguri lasteaeda Fifusalir’i (tõlkes võilill). Lasteaed on avatud 7.30-17.00. Vastavalt laste vanusele on ühes rühmas iga päevaselt korraga tööl 3-5 õpetajat. Erivajadustega lastele viibivad rühmades lisaks õpetajatele veel tugiisikud. Õpetaja abisid Islandil ei ole. Võib juhtuda, et ühes rühmas viibib korraga 5-7 täiskasvanut. Meie külastuse ajal töötas lasteaias ka 3 noormeest. Eraldi on loodud lasteaias töökoht toitumisspetsialistile, kes koostab 8-nädalase menüü. Seal töötab ka oma köök. Kuna tegemist on samuti tervist edendava lasteaiaga, siis eriti jälgitakse, et toidud sisaldaksid vähe suhkrut ja soola. Magustoitude asemel süüakse erinevaid puuvilju.

Rühmaruumid on tagasihoidlikud, väheste vahenditega ja oma sisult omavahel sarnased ja võrreldes meie lasteaia rühmaruumidega väikesemad. Kogu lasteaia peale on kasutada erinevad tegevuskeskused: nuku-, ehitus-, joonistamis- ja meisterdamisnurk. Ühte tegevusnurka saab kasutada päevas üks rühm korraga. Õhtuti tuuakse lapsed nn keskele suurde ruumi kokku ja hoitakse neil ühiselt silma peal. Lõunauinakut magavad lapsed põranda peal mattidel. Vanemad peavad täitma tabeli, kus panevad kirja päevad ja kellaajad, kas nende laps magab lõunauinakut või mitte ning lisaks millal lapse toob ja järgi tuleb. Kui laps magab, siis omakorda kellaaja, millal õpetajad peavad lapse üles äratama. Nende lastega, kes lõunaund ei maga, viibitakse õues või mängukeskustes.

Kohtumisel õppisime teiste maade muusikalisi mänge teemal „Muusika ja loodus“ ning pidime  ise 5 tegevust teistele osalejatele selgeks õpetama. „Duo Stemma“, abielupaar Islandi rahvusvahelisest orkestrist, näitas meile suurepärast lasteetendust „Trollist, kes kaotas oma hääle“. Et ilmestada oma lugu, mille eesmärgiks on lastele tutvustada erinevaid Islandi vanu lugusid läbi muusika kasutasid nad erinevaid vahendeid, mis vähegi heli tekitasid ja kuigi islandi keelt me ei valda, nautisime seda etendust väga.

Saime teada, et alates 14 eluaastast töötavad Islandi noored suvel koolivaheajal. Tööaeg on vastavalt vanusele alates 3 tundi päevas. Õhtul jõudsime ära käia ka kuulsas Blue Lagoonis.

Järgmisel päeval külastasime Kopavogur’i Salaskoli põhikool, kus õpivad 6-15 aastased lapsed. Tunnid on 80 minuti pikkused juba alates esimesest klassist. Enne lasteaia lõpetamist viibivad  koolieelikud 3 nädalat koolis, kus harjutakse kooli tegemiste ja keskkonnaga. Meie külastamise päeval toimus koolieelikutele pillide valmistamise töötuba. Valmis jõuti teha 3 erinevat  pilli, millega pärast prooviti ühistegevusena muusikaprogrammi järgi mängida. Lisaks viidi meid Árbæ vabaõhumuuseumisse, kus saime maitsta islandipäraseid pannkooke koos vahukoorega. Jõusime käia sel päeval veel kohalikus veekeskuses geotermilistes basseinides ja mullivannides lõõgastumas. Pidulik õhtusöök toimus ühe islandlanna kodus, kus vastuvõtt oli suurepärane ja islandi toidud väga maitsvad.

Neljapäeval oli meil võimalus külastada veel ühte Reykjaviki 4-rühmalist lasteaeda Mariuborg. Suuremas 26 lapsega rühmas on korraga tööl 5 õpetajat, 20 lapsega rühmas 4 õpetajat. Islandil lasteaedade suuruseks ongi 4-6 rühma. Selles lasteaias vaatleseime muusikategevusi, mis toimusid nii ruumis kui õues. Muusikaõpetaja tegeleb päevas ühe rühmaga, jagades rühma omakorda väiksemateks rühmadeks. Minimaalselt on tegevuse kestvus 20 minutit. Suurematel lastel on tegevused tavaliselt 45 minutit kuni 1 tund.

Õppereisi käigus viidi meid legendaarsele „Kuldsele ringile“, kus oli võimalus nautida Islandi võrratut loodust. Nägime Þingvelliri rahvusparki, kus  tuli 930. aastal kokku maailma esimene parlament Alþing. Lisaks Gullfossi juures, mis on suurepärane näide riigi loendamatutest koskedest, mis on küll ainult 32 m kõrgune, kuid selle servalt voolab alla miljoneid liitreid vett. Geisrite juures, kus nägime Stokkuri purskeid, mis ulatuvad kuni 30 m kõrgusele. Päeva lõpetasime Selfossi restoranis, kus toimus ühine õpirändest osalejate ja Islandi vastuvõtjate viimane pidulik koosviibimine.

Kokkuvõtvalt meie õppereis laabus väga kenasti ja andis meile palju uusi mõtteid ja ideid. Täname südamest oma lasteaia direktorit Kristi Vooret, kes andis meile võimaluse näha ja tunda nii erilist maad nagu seda on Island!

Nõo lasteaia Krõll õpetajad

Algi Vals ja Helen Klaos