Eestimaa üürike suvi möödus ning 21. augustil jõudis Krõllipere kahele õpetajale kätte aeg sõita külla naabritele st meie jaoks rahvusvahelise projekti „Viva la musica“ jätkumist, mis sel korral toimus Lätimaal. Antud projektist võttis osa seitse riiki – Eesti, Läti, Leedu, Soome, Rootsi,Norra ja Island.
Kogu projekti eesmärk on pedagoogide rahvusvaheline kogemusvahetus teemal muusika koolieelse lasteasutuse õppekavas ja õppetegevuses. Meie eesmärk, oli saada uusi kogemusi, teadmisi ja nutikaid lahendusi kuidas muusikaelemente lõimida teiste lasteaias toimuvate tegevustega ja sellega rikastada erinevaid ainevaldkondi.
Meie võõrustajad olid viis päeva kestva programmi hoolega läbi mõelnud ja kavandanud. Kohalveedetud päevad olid väga mitmekesised, sisutihedad ning õpetlikud. Saime end proovile panna kunstitegevustes, pillimängus, meisterdamises, loovliikumises ja rütmimängudes. Kaasavõetud lastega koos meisterdatud pillidest korraldati ka uhke näitus.
Kogu reisi põhiülesanne oli ette valmistada „Muinasjutt muusikas“, mis tuli esitada viimasel päeval Läti muusikutest ja muusikapedagoogidest koosnevale publikule. Selleks tegime iga päev nn „orkestriproove“. Riietuseks oli ühevärviline T-särk, pillideks üllatusmunadest valmistatud kõristid, šašlõkiämbrist trummid ja vildist peakatted, mille kõik ise oma käekestega eelnevalt valmistasimeJ
Projektis osalejad pidid esimesel päeval lühidalt tutvustama oma maad ja õpetama teistele kaks rütmi- või laulumängu. Kuna osavõtjaid oli seitsmest erinevast riigist, siis venis õhtu üsna pikaks. Pikantseks tegi asjaolu see, et neid mänge mängisime Riia linnas kella kümne ajal õhtul keset tänavat…pime oli…aga meie mängisime…
Uusi mõtteid ja ideid andsid mitme lasteaia külastused Riias, Smardes ja Engures. Kolm lasteaeda, kus viibisime, olid kõik eriilmelised ja igaühest saime mingi idee või mõtte mida oma rühmas kasutusele võtta.
Lätlased pakkusid meile ka väga nauditavat kultuuriprogrammi. Külastasime kaunilt renoveeritud Šlokenbeki mõisakompleksi ning Jaunmoka lossi. Vahvaks vahelduseks oli mitmekäiguline õhtusöök ning sportmängud mereäärses kalurikülas Berzciemses.
Kõige suuremaid ja südamlikumaid emotsioone pakkus imeilus rahvusõhtu Smardes, kus tantsuline etendus andis ajaloolise ülevaate Läti rahvuskultuurist.
Meie sisukad ja mitmekesised päevad kulmineerusid seminariga Riias, kus etendasime ühiselt õpitud „Muinaslugu muusikas“, mis rääkis ühest pilveperest ning iga projektis osalev riik õpetas publikule ühe mängu või rütmilise tegevuse. Nii suure publiku ees tekitas meis esinemispinget vähene keeleoskus, kuid läbi rütmimängu, näitlejameisterlikkuse ja kehakeele abil võitsime publiku poolehoiu.
Kokkuvõtteks võime julgelt öelda, et õppereisile seatud eesmärk sai mitmekordselt täidetud ning võime kinnitada, et erinevate ja samas väga lihtsate muusikaliste võtetega on võimalik ilmestada ja huvitavaks muuta lasteaia igapäevast õppetööd.
Siinkohal ütleme suured tänud meie lasteaia juhtkonnale, kes on loonud võimaluse osaleda erinevatel õpirännetel. Kõik sellised kogemused rikastavad meie silmaringi ja mõttemaailma ning aitavad meil paremini ning huvitavamalt õpetada lapsi ning laiendada ka nende silmaringi, läbi meie enda kogemuse. Loodame, et neid õppereise tuleb veelgi. Meie oleme igatahes valmis.
Nõo lasteaia Krõll õpetajad Külliki ja Vaike