Õppekäik Soone farmi

9. – 13. jaanuarini toimus lasteaias piimanädal. Üheks nädala tippsündmuseks oli lüpsifarmi külastus. Teoreetilised teadmised piltidelt omandatud, otsustasime üle vaadata päris elusad lehmad selleks, et lapsed ei mõtleks, et piima saabki vaid poest. Kolmapäeva hommikul sõitsidki Mesimummide ja Põngerjate koolieelikud õppekäigule Soone farmi. Vastu võttis meid lahke peremees Andres. Kõigepealt nägime õues oma boksides elavaid väikseid vasikaid. Imestasime, miks vissid on talvel külma ja vali tuulega õues. Saime teada, et nad on nagu väikesed beebid, keda söödetakse lutipudelitest ja kaitstakse bakterite eest.

Edasi suundusime peremehega suure lauda poole lehmi vaatama. Sisenedes lõi ninna ebameeldiv lõhn. Mõni laps tõmbas kohe oma salli nina katteks. See on ju loomulik, pole harjunud sellise aroomi sees olema. Aga kõigega harjub ja pikapeale kadusidki sallid ninade eest. Lüpsifarmi peremees tutvustas lehmade eluolu ja näitas, kuidas tänapäeval on kõik mehhaniseeritud. Lapsed vaatasid huviga piimaandjate käitumist, julgemad said paigi teha. Oli ju nii mõnelgi põnnil see esimene kokkupuude elusa lehmaga. Lahkusime laudast meeleolukate “ammuude” saatel ning suundusime kõrvalasuvasse lüpsiruumi. Seal tutvustati ja näidati agregaate, millega lehmi lüpstakse. Eriti põnevust ja elevust tekitas lastes veega duši moodi seadeldis. Tänasime farmi peremeest külalislahkuse ning vastuvõtu eest.

 Enne bussi suundumist vaatasime veel farmi läheduses olevat masinaparki. Nägime erinevaid traktoreid ja kombaini. Lapsed ei jõudnud ära imestada, kuidas ühel traktoril saavad nii hiigelsuured rattad olla.

Kuni õhtuni oli rühmaruumides tunda, et olime külastanud ühte tähtsat asutust. Jätkus ka elevust ja muljete vahendamist vanematele, kuid mis peamine – näha sai elusat lehma.

Aitäh Liisile organiseerimise eest!

Mesimummide ja Põngerjate õpetajad Liia, Lydia, Tatjana, Kersti