Tavaliste laste imelised jõulud

Nagu te juba teate, oleme meie täiesti tavalise lasteaia täiesti tavalised lapsed ja meiegi lasteaeda hakkab jõudma imeline jõuluaeg. Jõuluajal küpsetatakse tavaliselt piparkooke, kuid meie otsustasime, et jätame piparkoogiaja hiljemaks ja tähistame advendialgust hoopis pommiga st õunapommiga. Kui te mäletate, siis käisime me sügisel õunaretkel ja panime koduaia müstilised õunad kastidega hoiule, et neid jõuluajal kasutada. Nüüd oli aeg küps, et minna vaatama, kuidas meie õunad on säilinud. Õunad olid väga ilusad – korjasime sealt korvi täis ja viisime rühma. Õunad pesime ära ja siis hakkasime neid seest tühjaks õõnestama. Ega see väga kerge ei olnud kuid tegevus oli meeldiv, sest õuna sisu saime lusikaga suhu pista…

 

Kui õunad olid tühjaks õõnestatud, siis panime õuna sisse lusikaga mett, peale siputasime müsliterakesi ja näpuotsaga kreeka pähkleid…

Tulemus oli ahvatlev…

Siis panime õunapommid mõneks minutiks ahju ja küll oli põnev läbi klaasist ahjuukse vaadata, kuida õunad ahjus oma „elu elama hakkasid“. See, mis ahjus toimus oli täielik maagia st jõulumaagia – õunad muutusid kortsuliseks ja pisarad tulid peale, mesi hakkas vahutama ja üle ääre tulema, värv muutus kuldkollaseks ja lõhn… Kui õunad ahjust välja võtsime ja maitsma hakkasime, siis olime kõik meeldivalt üllatunud ja üks laps hõikas peale esimest suutäit:

OI, NEED  ON  JU  LAUSA  IMELISED!“

Ja tõesti, need olidki imelised. Kinkisime oma õunapomme ka teistele ja mitmed inimesed tulid küsima retsepti, et neid ka kodus valmistada. Jõudsime tõdemuseni, et tänapäeva võimaluste ja maitseterohkuses on ikkagi võimalik saada  suurepärane elamus –  ka väga lihtne toit võib tõepoolest hästi maitseda ja samas olla tervislik. Proovige teie ka ja te ei pea pettuma.

Särakrõllid soovitavad ka kodusele jõululauale küpsetada koogi asemel õunapomme. Pidulikkuse rõhutamiseks võib lisada kaunistuseks väikese melissioksakese ja üllatusampsuks näkileiva kolmnurga…..no ja, et see õunapomm end taldrikul väga õnnetuna ei tunneks siis võib talle seltsiliseks panna ka ühe jäätisepalli…kuid seda tõesti ainult edevuse pärast.

Jah, peame tunnistama, et meil on isegi kahju, et terviseturniir ära lõpeb – sellest osavõtt tekkis meil juhuslikult, kuid nagu näete sattusime hasarti ja sõltuvusse. Oleme võtnud osa neljast etapist ja nüüd on meil isegi kahju, et ei saanud osa võtta esimesest „Sügisaia pillerkaarist“, kuna info jõudis meieni liiga hilja. Meil oleks ka sellele konkursile olnud töö saata, sest kevadel külvasime me paprika seemned mulda, pikeerisime ja viisime endale koju kasvama.

Sügisel tõime  oma valmis saanud paprikad lasteaeda, kus neid võrdlesime ja siis kõik koos ära sõime.

Terviseturniir on andnud meile päris palju inspiratsiooni ja meie julgeme küll väita, et oleme hakanud tervislikkusele palju rohkem tähelepanu pöörama. Kuna tervis algab puhtusest, siis esmalt valmistasime me seepi.

Ja vaadake neid seepe, need on nagu kunstiteosed.

Tegime üleskutse, et meie rühmas tuuakse lapse sünnipäeval tordi ja kommide asemel puu- ja köögivilju, Ja uskuge või mitte, neid me sööme parema meelega kui torti – järgi ei jää midagi. Ravimtaimedest teed joome samuti suurima heameelega ja mõnikord joome me seda isegi ilma meeta. Meie tõstame ise endale putru ja salatit ning piima jaoks on meil laual väikesed kannud, et me saaks ise valada. Selle jutuga tahame öelda, et saab küll meid st lapsi suunata tervislikke toiduvalikuid tegema – tuleb lasta meil endil protsessis aktiivselt osaleda st lasta meil ISE teha, sest mis on ISE TEHTUD, ON HÄSTI TEHTUD. Ja seda mida me ise teeme, seda me ka usume. Kõikidest meie kokkamistest on meil valminud ka Särakrõllide kokaraamat, mis pidevalt täieneb.

Ja nagu tavalistel lastel ikka, on ka meil sussikesed rühmaaknal, kuid meie päkapikud ei ole tavalised päkapikud, kes lastele sussi sisse magusat toovad, vaid meile tuuakse sinna kiri, mis sisaldab vahvaid päevasõnumeid, toredaid mõtteid, mida sel päeval teha ja vahel ka individuaalseid kingitusi nagu näiteks eesti keelseid sõnu vene rahvusest poisile ja julgust mõnele arglikule tüdrukule.

Oi, peaaegu oleksime unustanud, et me kirjutasime ka jõuluvanale, et meie ei soovi sel aastal traditsioonilist kommikotti, vaid meie soovime kingituseks hoopis…aga, seda me öelda ei saa, sest see on üllatus.

Imelist ja maagiat täis jõuluaega meile kõigile!

Aitäh!

Kõik meie  tegemised pani kirja Nõo lasteaia Särakrõllide  õpetaja Vaike Tiits

Kõikides tegemistes osales Nõo lasteaia Särakrõllide  õpetaja Anita Tamm

Kõikides tegemistes osales ja pildistas  Nõo lasteaia Särakrõllide  õpetaja abi  Natalja Viilu