Särakrõllide tervisenipp

Nagu te juba teate, oleme meie ühe tavalise lasteaia täiesti tavalised lapsed. Oleme teinud leiba ja võid, sööme iga päev puu- ja juurvilju, toidame linnukesi ja nukkudelgi nukunurgas ei lase liigselt maiustada.

Nüüd, külmade ilmade saabudes on oluline, et organism oleks tugev ja haigused meid ei kimbutaks. Meie teame seda, et külmetushaiguste vastu saab võidelda õige toitumisega. Hommikuti sööme putru ja pudru kõrvale  joome kokatädide keedetud teed…Jah, see tee on maitsev küll kuid mitte tervislik, sest sisaldab päris palju suhkurt ja ei võitle ka  haigustega. Ja siis tuligi meil mõte, et hakkame ise rühmas aegajalt ravimteesid jooma ja teed saab magusaks teha hoopis meega.

Kuna me polnud suvel ravimtaimi korjanud, siis palusime oma emmesid ja issisid, vanaemasid ja vanaisasid, et ehk neil on kuivatatud ravimtaimi ja võibolla on kellegil tuttav mesinik, kes raatsiks anda meile purgkese mett. No muidugi oli. Loodus kingib meile ju kõikvõimalikke ravimtaimi lausa tasuta – toodi kuivatatud piparmünti, melissi, pärnaõisi, saialilli, vaarika- ja mustsõstravarsi, põdrakanepit, naistepuna, nurmenukku, metsmaasikaid ja kummelit. Mett toodi meile lausa kaks purki.

Kuna meil oli parasjagu elukutsete nädal, siis oligi paras aeg mängida apteekrit. Pooled lapsed panid endale steriilsed mütsid pähe ja hakkasid ravimtaimi eraldi purkidesse panema, sest nii on hea läbi klaasi vaadata ja õppida taimi eristama. Küll see oli tore töö – taimed lõhnasid nii hästi…

Samal ajal tegelesid teised lapsed loovtööga – kaunistasid ja kirjutasid purkidele silte.

Pärast vahetasime pooled, et kõik saaks taimi purkidesse tõsta ja nuusutada. Kui kõik lõpuks valmis sai, siis tulemus oli nii ilus. Nüüd on meil rühmas selline kollektsioon ja iga päev valime missugusest segust me teed teeme. Meepurk on meil koguaeg laual, et saaksime ise seda tee sisse panna.

Kui me kõike valmiskeedetud teed ära ei jõua juua, siis me jätame selle kannuga lauale ja uskuge või mitte, see tee kõlbab ka jahtunult juua – näiteks peale liikumistundi janu kustutamiseks.

Meie vanaemad teavad rääkida, et külmetushaiguste ärahoidmiseks ja raviks sügis-talvisel perioodil soovitatakse neli korda päevas süüa teelusikatäis mett, millele on lisatud kaks tilka sidrunimahla, sest mesi ja sidrun on parimad ravimid külmetuse vastu. Väga hästi mõjub ka ravimtaimedest keedetud tee ja kui seda juua iga päev, siis ei vaja me mingisugust apteegiravimit. Meie keetsime endale erinevatest ravimtaimedest teed ja meie lemmikuks osutus:

TERVE LAPSE VÕIT

Seitse kuldset pärnaõit,

tassikene kuuma vett,

lusikatäis kollast mett,

pool viilu sidrunit,

natukene ingverit

JA EI MINGIT RAVIMIT…

Meie tegemised pani kirja Särakrõllide õpetaja Vaike Tiits