Meie tegusad Särakrõllid

Meie  oleme ühe tavalise lasteaia tavalised lapsed. Me saame päevas kolm korda kokatädide tehtud sööki, mis meile väga maitseb ja igal hommikul nosime tervislikku puuviljaampsu ja lasteaia tühjas ruumis on meil kastidesse varutud talveõunad.  See tähendab, et tegelikult meie ei pea endale lõunaks vahepala kaasa võtma, kuid…ühel ilusal päeval tuli meil mõte ise leiba küpsetada. Õpetaja leidis internetist ühe lihtsa leivaretsepti, millega ka meie hakkama saime. Retsept oli selline:

LIHTNE LEIB

 2 muna

3 dl keefirit või petti

soola

2 sl (pruuni) suhkrut

soovi korral köömneid

paar supilusikatäit õli

peotäis nisujahu (4 sl)

3 klaasitäit odrajahu

2 tl söögisoodat

määrimiseks sulavõid

Klopi munad lahti, lisa keefir, sool, suhkur, köömned ja õli. Sega ühtlaseks. Lisa jahudele sooda ja sega keefirisegusse. Kalla küpsetusvormi või pannile. Küpseta 180-kraadises ahjus, kuni pealiskiht hakkab kergelt pruunistuma. Selleks kulub 35–45 minutit. Võta leib ahjust ja määri pealt sulavõiga. Parim soojalt või ja juustuviiluga.

Panime endale rätikud pähe ja iga laps voolis endale taignast oma leivakese. Küll see ootamine oli mõnus – rühmaruum ja lasteaia koridorgi oli küpseva leiva lõhna täis…

Nagu sellest veel vähe oleks? Ühel päeval tegime ka ise võid. Õpetaja tõi poest rõõska koort ja tillikimbu. Enne võitegu pidime kuulama õpetaja igava loengu teemal „Toidu hügieen ja toidu käsitlemine“.

Siis valasime rõõsa koore purki, siputasime maitseks näpuotsaga soola, keerasime purgile kaane peale ja hakkasime loksutama. Ega see kerge ei olnud. Aga siiski….koor hakkas paksuks minema.

Ja oh imet – rõõsast koorest oli saanud kollane või. Tõstsime või kausikesse, lisasime hakitud tilli ja hakkasime segama. Ega seegi kerge ei olnud – või paks, kauss käis laual ringi ja till ei tahtnud sugugi seguneda.

Aga lõpuks oli ta valmis – meie oma isetehtud või. Kes seda oleks võinud uskuda, et me sellega hakkama saame. Aga saime! Ega nüüd muud üle ei jäänudki kui tuli hakata võid leivale määrima.

 Ja kui meil parasjagu pole aega ise leiba ja võid teha, siis ka poest ostetud leivast ja võist ning koduaiast toodud kurkidest ja tomatitest valmistatud võileib vahepalaks on kõige maitsvam.

Aga meie mõtleme ka linnukeste peale ja valmistasime ka neile searasvast ja päevalilleseemnetest tervisliku vahepala, et nad talvel meid akna taga rõõmustaksid.

Oih, peaaegu oleksime unustanud – ka meie nukunurga nukud toituvad tervislikult. Nende vahepalaks on samuti võileivad praemuna, kanavorsti, kurgi ja tomatiga. Ja kaunistuseks värske salatileht…

Oma pika jutuga tahame  öelda, et meie ei pea lasteaeda vahepala kaasa võtma, sest meie oleme võimelised omale tervisliku vahepala ise tegema ja pole kahtlustki, et värskelt küpsenud kohalikust toorainest leib ja oma valmistatud „Sookolli või“  leiva peal on parim vahepala, mida soovida Lihtne võileib sobib ka kooli kaasa võtmiseks ja selle tegemisega saab igaüks hakkama.

Meie tahame öelda, et:

Tubli laps ei vingu, hala –

ta teeb ise vahepala.

Meil on selleks või ja leib,

see teeb tugevaks ju meid.

Maitsvaid omavalmistatud ja tervislikke toiduvalikuid kõigile!

Meie tegemisi juhendas ja  pani kirja Nõo lasteaia Särakrõllide rühma õpetaja Vaike Tiits