Lepatriinude rühm õppekäigul Tartu Loodusmajas

Lepatriinude rühma lapsed käisid Tartu loodusmajas, osalemas  õpitoas ,,Lemmikloomaprogramm“

Vastu võttis meid programmijuht Triin ja esimesena suundusime talveaeda kilpkonnade juurde, keda lapsed olid juba eemalt, riideid seljast ära võttes, piilunud.

Basseinis elas kokku 5 punakõrv- ja kollakõrv-ilukilpkonna koos paljude, paljude pisikeste gupidega. Kõige noorem kilpkonn oli täpselt sama vana kui meie rühma lapsed 6-7 aastane ja ülejäänud olid üle 20 aasta vanad. Lapsed said teada, kuidas kilpkonnade vanust määratakse, nimelt nii nagu puudelgi, aastaringide järgi, mis on kilpkonnadel kilbi peal. Kui multifilmides võib näha, et kilpkonn tuleb kilbi seest välja , siis päriselus see nii ei ole, sest kilpkonna selgroog on kinnitunud kilbi külge. Saime teada, et kilpkonnad elasid basseinis, millesse oli katuselt torude kaudu juhitud filtreeritud vihmavesi. Vihmavett kasutatakse ka talveaia taimede kastmiseks.Edasi suundusime teisel korrusel asuvasse õpituppa, kus mängisime mängu ,,Mis loom sul on?“ Eelnevalt said lapsed kinnisilmi karbist võtta ühe looma. Selle mängu abil seletas programmijuht lastele, kes on koduloom, kes aga lemmikloom? Koduloom on see, kes annab meile midagi kasulikku nt. muna, villa, liha. Lemmikloom on see, kes on meile seltsiks, kellega saab mängida.

Järgnevalt selgitas Triin, missugused olulised asjad on lemmikloomadel eluks vajalikud.

Kõigepealt puur, kindlasti alati puhas vesi, puhas ja kuiv saepuru, midagi tegevuseks nt. jooksuratas, siis pesa, kus varjul olla. Kui teadmised olid jagatud oli aeg minna tutvuma järgmiste lemmikloomadega.Lapsed jagati kahte gruppi. Ühed jäid värvipilti värvima ja teine grupp läks loomi vaatama. Tuppa sisenedes valdas lapsi ahhaa ja ohhoo emotsioon. Seal toas kohtusid lapsed küülikute, merisigade, laborihiirte, tšintšiljadega, deegudega, kääbushamstriga, Madagaskari prussakate, Mehhiko tömpsuuga, akvaariumikalade ja viirpapagoidega. Saime teada, et tšintšilja peseb ennast liivaga. Liiv läheb karvade vahele ja pudiseb sealt siis koos mustusega välja. Küsimusi oli laste poolt väga palju ning Triin vastas kordamööda kõigile. Lõpetuseks rääkis  Triin, kuidas loomad olid nende juurde jõudnud, nimelt ühtegi neist ei olnud ostetud lemmikloomapoest vaid ikka inimeste kaudu loodusmajja jõudnud.Sellest korrast said lapsed väga palju teadmisi lemmikloomadest ja nende hoolitsemisest. Oli väga huvitav ja õpetlik hommikupoolik.

Järgmisel päeval hommikuringis tuletasime eelmisel päeval loodusmajas nähtut meelde ja valmisid suurepärased maalimistööd.

Tekst ja fotod Lepatriinude rühma õpetajad Kaile ja Kaja.