Keemiakatsed Lepatriinu rühmas

Oktoober on ,,HEA ÕPETAJA“ KUU“

Selle kuu raames on meie lasteaias juba traditsiooniks saanud, et vanemad tulevad lastele tutvustama oma vahvat elukutset või leiavad aega, et lastega koos midagi toredat teha.  Meie rühma tuli esmaspäeval Hugo ema Gerli, kes on Kambja põhikooli loodusainete ja gümnaasiumi keemia õpetaja.

Eesmärgiks oli keemiakatsete tegemine. Jaotasime lapsed kuuesteks gruppideks ja teadus võis alata.

Kõigepealt tuli punane kapsas (mis on küll lillat värvi) kääridega tükeldada ja siis blenderis veel väiksemaks hekseldada, vette likku panna, läbi sõela nõrutada ja tumelilla vedelik oli olemas.

Saadud vedeliku valasid lapsed kolme katseklaasi. Sinna valati omakorda peale äädikalahust, soodalahust ja paljast vett. Mis juhtus? Äädikat peale valades värvus kapsavesi punaseks, soodavett peale valades siniseks, paljast veest  muutus kapsavesi vaid heledamaks.

Kui saadud roosa ja sinise vesi omavahel kokku valati, siis hakkas vahutama ehk tekkis keemiline reaktsioon.

Teine katse oli mini vulkaani tekitamine. Selleks pani Gerli kuumakindlale alusele väikese kuhja oranži soola, mille süütas grilltikuga põlema. Ja hakkaski tuld purskama, täpselt nagu päris vulkaan.

Lastel oli tore ja põnev. Kuna Hugo emal oli veel palju asju kaasas, aga jäime ajahätta, siis lubasime kohtuda veel korra kevadel. Suur aitäh Hugo emale, kes sisustas meie päeva hommikupooliku.

Lepatriinude rühma õpetaja Kaja Lilla