Tervis ja heaolu

Tõrukeste septembrikuu

September pakkus Tõrukeste rühmale suure rõõmusõnumi- esimest korda sai meie rühm minna väljasõitudele.

  1. septembril ootas lasteaia väravas buss, mis viis meid ja Mesimummide rühma koolieelikuid Elva Tervisespordikeskusesse VVV sügismatkale. Paljudele lastele oli bussisõit omaette elamuseks, sest tavaliselt liigutakse autoga. Ilmataat soosis matkamist kena päiksepaistelise sügisilmaga. Retke alguses ootas meid ürituse korraldaja, kes juhatas väikesed matkasellid rajale. Teekonnal kohtusime erinevate loomadega, kes tutvustasid meile oma eluviise. Nii saime uusi teadmisi muti, hiire, vihmaussi, mägra ja rebase kohta. Iga metsaelanik õpetas meile ühe lõbusa mängu. Metsaretke ilmestasid Väikesel Väerajal olevad uhked puukujud Eesti muinasjuttude tegelastest. Mitmekesise matka lõpus ootas meid Vapu kommidega. Kumbki rühm sai endale mälestuseks toreda raamatu uruloomadest. Mõnusaid päevamuljeid jagus nii bussis arutamiseks, kui õhtul vanematele jagamiseks.
  2. septembril viis teekond Tõrukesed Tartu poole. Külastasime Lodjakoda, kus meile tutvustati Emajõge ja selles elavaid kalu, loomi, linde ja taimestikku. Kõige suuremat elamust pakkus lastele kahvaga põhjamudast putukate püüdmine ja luubiga uurimine. Lapsed said mõõta veetemperatuuri, mis sellel päeval oli 10 kraadi. Usinalt tegutsedes möödus aeg märkamatult ja juba ootaski buss meid parklas.

Loodame, et käesoleval õppeaastal ootab meid ees veel sama vahvaid väljasõite.

 

Üleeuroopaline Spordinädal

Meie lasteaed võttis osa 23.09.-30.09. toimuvast üleeuroopalisest Spordinädalast. 23.09. ja 24.09. toimus meie lasteaias spordipäev, kus lapsed hüppasid kohapealt kaugushüpet, jooksid pika distantsi ja viskasid täpsust. 27.09. ja 28.09. tutvusime erinevate pallimängudega ja nende vahenditega. Kõik Spordinädalast osavõtnud lapsed said auhinnaks Spordinädala diplomi ning suuremate rühmade lapsed, kes võtsid spordipäevast osa, said Spordinädala sussikoti.

 

Käib töö ja vile koos…

Nõo lasteaia Särakrõllide rühmal on nii äge sõprustalu…arooniad korjatud ja siirupiks keedetud. No lihtsalt super. Nii suur tänu Kaarli perele, kes meid külla kutsub ja kostitab. Meil oli suurepärane päev – sai tööd rügada, sai Kaarli 40 aastase ja sada korda keevitatud retroautoga sõita, sai kanadele vihmausse kaevata, sai munakoori purustada, sai kana pesa pealt ära ajada, sai kurja kana näägutamist kuulata, sai süüa, sai juua, sai raudteed ületada, sai tülitseda, sai leppida, sai lehtedes mürgeldada, sai live muusikat kuulata, sai erinevaid pille näppida, sai iluund tududa ja sai evakueeruda….mida veel ühelt päevalt tahta. Veelkord tänud kõigile, kes osalesid. Iga laps saab täna kaasa ka oma siirupi ja ülejääk läheb meie ühisesse sahvrisse kuhu varsti hakkame kõrvitsat keetma. Lihtsalt öeldes, oleme õnnelikud.

Talverõõmud

Kallikrõlli rühma laste kõige suurema lumepalli veeretamise võistlus,
millest valmis lumekindlus.

Laternamatk Krõlli moodi

Oo, seda me ei teadnudki…

Sügisel, tervisemeeskonna õppeaasta tegevuskava koostamise koosolekul tuli mõte korraldada töötajatele advendi ajal laternamatk.

Eesmärk oli koos midagi korda saata, suhelda, liikuda, nautida ilma, koosolemist ja veel midagi…

Peale aktiivset tööpäeva sobiks une-eelne värskes õhus liikumine kõigile, kui see ei oleks liiga pikk, aga… kas oleks võimalik ühendada liikumist ja teadmiste kogumist.

Mõeldud – tehtud. Natuke uurimist ja saigi leitud arhiiviallikatest huvitavaid lugusid ja fakte Nõo ajaloost.

Ilmataat üllatas koheva valge lumevaibaga ja esimesel detsembril sai õhtune jalutuskäik aleviku vahel teoks.

Rõõm oli kogeda, et peaaegu pooled lasteaia töötajad olid valmis eri paigust õhtul jälle kokku saama. Kõigil olid kaasas laternad ja ringkäik võis alata.

Küsimusele, kas keegi teab, mis aastal kõlas esimene kord Nõo nimi, ei osanud keegi vastata.

Aastal 1319 kasutati esmakordselt Nõo nimetust, mil räägitakse toomhärrast Johann de Nughen. Nähtavasti olid tol ajal üksikud maa-alad Tartu toomhärrade kasutada.

Esimene vahepeatus oli Nõo Püha Laurentsiuse kiriku juures. Seal sai vaadatud Eesti lipulaulule pühendatud mälestuskivi, millel on tahvel laulu ”Eesti, Eesti ela sa” viiesalmiline algtekst, mille lõi Nõo kirikuõpetaja Martin Lipp (ilmumisaeg 1897 väljaandes „Kodu kannid”). 1922 aastal kirjutas nendele sõnadele viisi 17-aastane Enn Võrk.

Maailmas on ainult neljateistkümnel riigil lipulaul, ainsana on Nõos nüüd ka mälestuskivi lipulaulule.

Sellele teadmisele järgnes imestushüüd: „Oo, seda me ei teadnudki…”

Kohevale, äsja sadanud lumele tegime jõuluingleid ja lõpuks jõudsime tagasi lasteaia hoovile, kus ootas meid hea töökaaslane kuuma glögi ja päeval küpsetatud soolaste ampsudega.

Oli tore ja lõõgastav õhtupoolik, koos toredate kaaslastega.

Kõik ajaloolised viited on võetud internetist.

Aadressilt https://www.folklore.ee/pubte/ajaloolist/noo/

Ajaloolised traditsioonid Nõo kihelkonnast  (kogunud Ida Jüriado 1929. aasta suvel) võiks pakkuda huvilistele palju informatsiooni. Head lugemist.

 

Vastlatrall Ülenurme Põllumajandusmuuseumis

 

Vastlapäeva eel käisid suured ja väikesed Mesimummid Ülenurmes Põllumajandusmuuseumis vahvat vastlatralli pidamas.

Alustuseks tutvusime sealsete vahvate loomade ja lindudega nagu kukk ja kana, haned, erinevad lambad ja pardid. Seejärel tutvustas meie kostitaja lastele vanarahva kombeid- rääkisime lina kasvatamisest ja kuidas on lina seotud pikima vastlaliuga. Nägime ja proovisime erinevaid vurre (kondist ja nööbist valmistatud) ning mängisime õus vahvaid võistlusmänge. Kui mängud mängitu, said lapsed kelgud ning võisid asuda talverõõme nautima ja välja selgitama, kes neist on pikima vastlaliu laskja.

Olles talverõõme omajagu pikemat aega nautinud, suundusime tarekesse, kus vahva perenaine kostitas lapsi vastvalminud soojade ja maitsvate pannkookidega. Lapsed nosisid rõõmuga kooke moosi ja suhkruga ning viimaks tänasid meie võõrustajaid särasilmil südamliku naeratusega.

Õues on tore õppida

14.aprillil oli rahvusvaheline õuesõppepäev ja 18 – 22. aprill oli meie lasteaias südamenädal. Mõlemaid tegevusi ühendades toimus Krõlli lasteaias 20. aprillil suur õuesõppepäev.

Kell 10.30 kogunes lasteaia siseõuele terve lasteaiapere, nii suured kui ka väikesed. Õuesõpe võis alata.

Kokku oli kavandatud 10 erinevat tegevuspesa, neist 7 suurematele ja 3 väiksematele lastele. Sõimerühma laste pesad olid nende enda väikesel aia sees oleval alal ning nemad toimetasid omas tempos. Pisikestel oli hästi tegus hommik, sest enne õuetegevusi oli neil just olnud pesamunade mänguhommik.

Suuremate laste jaoks olid tegevuskeskust jaotatud lasteaia õuealale, nii et kõikidel oleks ruumi erinevate ülesannete täitmiseks.

Tegevused puudutasid enamiku lasteaia tegevusvaldkondi.

Tuletasime meelde geomeetrilisi kujundeid ning proovisime rühmaga neid moodustada.  Loendasime, sorteerisime ja rühmitasime liivakasti vahendeid.

Leidsime lasteaia õuealal kõige kõrgema ja madalama atraktsiooni. Kordasime üle, millised loomad elavad metsas ja millised loomad kodutalus.

Vaatlesime, kuidas on kevadine soojus ja vihm mõjutanud lasetaia õuealal olevatel puudel pungade puhkemist. Püüdsime tuult põsele ja  kilekotti.

Muusikaõpetaja Annika kehastus pandakaruks ja tantsis lastega kummikaru tantsu, nii et muusika rõkkas üle hoovi.

Lõpus ütles üks õpetajatest, et see oli nagu teadmiste kontroll aasta jooksul õpitust

Toredat päeva jääb meenutama fotogalerii Krõlli FB grupis.

Aitäh kõikidele osalejatele ja abilistele.

Südamenädal

18.04-22.04 tähistasime lasteaias ülemajalist südamenädalat.

Esmaspäevane päev juhatas nädala sisse. Rühmad arutlesid teemadel, mis teeb südamele head ja mis mitte. Kuulati südame muusikat ja luulet.

Teisipäeval valmistati rühmades tervislikku smuutit.

Kolmapäeval toimus Kallikrõllide rühma eestvedamisel ülemajaline õuesõppe päev.

Neljapäev oli hoovimängude päev.

Reedel võtsime nädala kokku, rühmades valmisid uhked plakatid teemal, mis teeb minu südamele head ja toimus ka ümber Veskijärve Krõlli jooks, mille iga läbinu sai magusa medali.

 

 

Särakrõllid käisid sõprustalus potipõllumajandust aretamas-kartul sai maha, porgandid külvatud ja sibul mulda susatud.

 

Sport on vahva!

Ühel ilusal maikuu päeval toimus Nõo valla lasteaedade ühine spordipäev. Päike sillerdas taevas ja staadion oli vahvaid pisikesi sportlasi täis.

Lastekaitse päeva puhul külastasid meie lasteaeda sportlikud tegelased Nõo spordikoolist. Lasteaia õuealal toimus “Kanajooga”

Põngerjad maitsetaimi istutamas lasteaia taimekasti – piparmünt ja
sidrunmeliss.